AKTUALNOŚCI

Jak światło wpływa na nasze samopoczucie?

Światło to zdrowie! Niewątpliwie najzdrowszym oświetleniem dla ludzkiego organizmu jest światło słoneczne. Jesteśmy stworzeni do aktywności dziennej, dlatego właśnie taki rodzaj światła jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Naturalne światło ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie, przemianę materii, czy gospodarkę hormonalną, a także zapewnia dobre samopoczucie. Wzmaga ono wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, zatem przebywając na zewnątrz lub w miejscach oświetlonych naturalnym światłem, odczuwamy przypływ sił, poprawę nastroju i zwiększoną energię i motywację.

Gdy światła jest za mało

Co jednak gdy mamy niedobór światła dziennego? Pogarsza się nasz nastrój, pojawia się chandra, szczególnie odczuwana jesienią i zimą, nie mówiąc już o depresji zimowej. Gdy dni stają się krótkie, doświadczamy spadku energii, ogarnia nas senność, stajemy się apatyczni i odczuwamy nieustanne zmęczenie. Na ograniczenie światła nasz organizm reaguje wytwarzaniem melatoniny (zwanej hormonem snu), serotoniny (wywołującej m.in. senność i rozluźnienie) oraz kortyzolu (hormonu stresu). W naszej strefie klimatycznej wiele dni jest krótkich i często brakuje słońca, zatem prawidłowe oświetlenie domu jest kwestią, której nie należy lekceważyć, jeśli chcemy zapewnić sobie dobrą formę psychiczną i fizyczną.

Dom pełen słońca

Oświetlenie wnętrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jasne pomieszczenia są bardziej przyjazne i w efekcie lepiej się w nich czujemy. Dlatego dobrze jest tak zaprojektować przeszklenia, aby wpuścić do domu jak najwięcej naturalnego światła.

Pierwszą sprawą, nad którą trzeba się zastanowić, jest ekspozycja przeszkleń. Niezależnie od pory roku, światło najdłużej dociera do domu przez okna skierowane na południe. W większym pomieszczeniu, takim jak salon, okna możemy rozmieścić w taki sposób, aby wychodziły na różne strony świata i wówczas przesuwające się słońce będzie oświetlało wnętrze przez cały dzień. Aby korzystać z oświetlenia, ale uniknąć nadmiernej temperatury, można zastosować szkło „selektywne” typu SuncoolR.

Podstawowym kryterium jest oczywiście rozmiar okien – im większe, tym więcej światła przedostanie się do wnętrza. Nowoczesne systemy stolarki okiennej PVC umożliwiają realizację rekordowo dużych przeszkleń (np. Vetrex Slide 82) i pozwalają wykonać drzwi przesuwne o szerokości 6500 mm i wysokości 2700 mm.

Wybierając innowacyjne konstrukcje i sposób montażu okien możemy zwiększyć proporcję powierzchni szyb do profili, co także wpłynie na ilość światła wpadającego do wnętrza. W systemach o wąskich ramach stosunek ten jest korzystniejszy. Przykładem takiego okna jest V82 Modern Design, które wyróżnia charakterystyczne złożenie profili – rama skrzydła chowa się za ramą okienną, pozostawiając maksymalnie duży otwór dla wpadającego do wnętrza światła dziennego. Dodatkowo, nowoczesny sposób montażu sprawia, że ościeżnica zostaje ukryta za warstwą ocieplenia. W efekcie okno od zewnątrz sprawia wrażenie jednolitej tafli szkła bez ram i nadaje budynkowi ultranowoczesny charakter.

Najkorzystniej oświetlą wnętrza okna jednoskrzydłowe. Otwór okienny można też podzielić na mniejsze przeszklenia, jednak wprowadzone dodatkowe ramy będą częściowo ograniczały dopływ światła. Duże przeszklenia, jak lukarny, czy okna tarasowe warto zaprojektować tak, aby nie zaciemniały wnętrza zbędnymi elementami konstrukcyjnymi. Na koniec warto też sprawdzić współczynnik przepuszczalności światła Lt (od ang. „Light transmission”). Wielkość ta podawana jest w procentach. Im wyższy procent przepuszczanego światła, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.

Światło światłu nierówne

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do obecności światła, że w zasadzie nie zwracamy na nie uwagi, ale tylko do czasu, kiedy zaczyna nam go brakować. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest barwa światła – zbyt białe może męczyć, a cieplejsze uspokajać. Ciepłe światło tradycyjnych żarówek wycisza i nadaje wrażenie przytulności. Zbliżone jest barwą do tego emitowanego przez ogień, który kojarzony jest z poczuciem bezpieczeństwa. Z drugiej strony, takie światło, choć przyjemne, może niestety powodować senność. Natomiast światło zimne przeciwnie – będzie pobudzać do działania i wzmacniać koncentrację, dlatego często stosuje się je w biurach. Niestety, odbieramy je jako mniej przyjazne. Stosując odpowiednie światło sztuczne możemy stworzyć w pomieszczeniu odpowiednie warunki – czy to do pracy, czy do odpoczynku. Najkorzystniej jednak będzie, aby do pomieszczeń wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Odpowiedni wybór i usytuowanie stolarki okiennej pozwoli na osiągnięcie optymalnego efektu i sprawi, że pomieszczenia będą ciepłe i przytulne.

VETREX - okna premium
źródło