AKTUALNOŚCI

Co powoduje parowanie szyb i jak temu zapobiegać?

Zaparowane szyby w domu – zapewne większość z nas spotkała się z tym problemem. Kondensacja, czyli skraplanie pary wodnej na powierzchni szyb okiennych, jest zjawiskiem powszechnym. Pojawia się ono zarówno w przypadku okien z profili PVC jak i drewnianych, w starszych modelach stolarki okiennej, jak i w nowych energooszczędnych oknach. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki prostym rozwiązaniom dostępnym na rynku, możemy znacząco zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować to uciążliwe zjawisko.

Kiedy występuje problem kondensacji?

Parowanie szyb pojawia się najczęściej jesienią i zimą, choć nie tylko. Występuje kiedy powietrze jest wilgotne, na przykład podczas wiosennych deszczy i burz. Ponadto, zjawisko to wzmaga się, gdy mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur między dniem a nocą, a mieszkania i domy nie są już lub jeszcze ogrzewane.

W kuchniach i łazienkach wysoki poziom wilgoci unosi się w powietrzu przez cały rok. Pojawia się podczas kąpieli, czy w trakcie gotowania. Na parowanie okien wpływ może mieć też położenie okien w stosunku do stron świata – najczęściej występuje od północy. Pojawia się również tam, gdzie tworzone są przestrzenie zamknięte, na przykład w momencie umieszczenia przy oknach mebli, czy zawieszeniu w nich grubych firanek i zasłon.

Powody skraplania się pary wodnej na szybach

Z reguły parowanie szyb wiąże się ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu, a także ze znaczną różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Permanentne zjawisko skraplania się pary wodnej może świadczyć o słabej wentylacji. Para wodna może pojawiać się zarówno na zewnętrznej jak i wewnętrznej powierzchni szyby, a także wewnątrz pakietu szybowego.

Parowanie zewnętrznej powierzchni szyby wiąże się z wysoką izolacją cieplną szyb zespolonych. Z wnętrza budynku na zewnątrz wydostaje się niewielka ilość ciepłego powietrza, więc zewnętrzna szyba pozostaje zimna, a w wyniku skraplania nadmiaru wilgoci, w środkowej części szyby może pojawiać się para wodna. Na takie zjawisko częściej narażone są zabudowania z obszarów o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu jezior, czy rzek.

Parowanie szyb wewnątrz budynku, dotyczy rzadziej okien starszego typu, a zdecydowanie częściej pojawia się w przypadku nowoczesnej i bardziej szczelnej stolarki okiennej. Podczas gotowania, prania, czy prasowania powietrze staje się wilgotne, nie wydostaje się na zewnątrz, a nadmiar pary wodnej osiada na szybach, które są chłodne. W tym przypadku skraplanie zaczyna się w rogach i brzegach okien.

Warto też zwrócić uwagę czy kondensacja pary wodnej nie następuje wewnątrz pakietu szybowego. Bardzo prawdopodobną przyczyną takiego zjawiska może być rozszczelnienie okna. W takim wypadku jedynym wyjściem może okazać się wymiana okna na nowe.

Jakie są konsekwencje skraplania się szyb

Występowanie pary wodnej na szybach będzie wymagało częstego czyszczenia i wycierania okien. Zaparowane szyby zmniejszają w pewnym stopniu widoczność, co może być niekomfortowe. Poza tym, intensywnie skraplająca się woda może niszczyć parkiet czy panele, zwłaszcza w przypadku dużych okien sięgających do podłogi. Jednak przede wszystkim duża wilgotność w pomieszczeniach może z czasem prowadzić do powstania pleśni, czy grzybów; początkowo głównie wokół okien, ale także na ścianach. Wynikiem tego będzie nie tylko nieprzyjemny zapach, ale w najgorszym wypadku może być również przyczyną pojawienia się alergii u domowników.

Jak zapobiegać parowaniu szyb?

W przypadku problemu z kondensacją najważniejsze jest odprowadzanie na zewnątrz nadmiaru wilgoci z pomieszczenia oraz zachowanie dopływu świeżego powietrza. Osadzaniu się kropel pary wodnej na szybach można przeciwdziałać uchylając okna nawet na krótko, czy też regularnie wietrząc pomieszczenia. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie okna.

Z kolei, aby zachować odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza niezbędne jest zainstalowanie w budynkach wentylacji grawitacyjnej, bądź mechanicznej lub modernizacja tych instalacji w przypadku starszych budynków. Skuteczne są również specjalne nawiewniki okienne, bądź ścienne, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.

W pomieszczeniach, które narażone są na dużą wilgotność, warto zainstalować szyby zespolone, które ograniczają do minimum liniowe straty ciepła. Taką role spełnią chociażby termiczne ramki międzyszybowe Master Therm obniżające ryzyko skraplania się pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia.

Tematem wentylacji warto zainteresować się już na etapie konstruowania i budowania domu, czy przy zakupie mieszkania. Warto także mieć na uwadze, że proste czynności takie jak regularne wietrzenie pomieszczeń oraz rozwiązania w postaci nawiewników okiennych, w znacznym stopniu ograniczają albo całkowicie eliminują problem parowania szyb.

VETREX - okna premium
źródło